مراحل زندگی زنبور عسل در داخل کندو

21 روز اول زندگی زنبور عسل از زبان محقق و فیلم بردار فیلم بالا

عکاسی به نام آقای ” آناند وارما” در این پروژه، که برای نشنال جئوگرافیک تهیه شده است، نگاهی اجمالی به یک کندوی زنبور عسل دارد و یکی از بزرگترین تهدیدها برای سلامت آن را نشان می دهد. کنه ای که نوزادان زنبور عسل را در ۲۱ روز اول زندگی مورد حمله خود قرار می دهد.

زنبورهای عسل یک سوم محصولات غذایی ما را گرد افشانی می کنند، اما خطرات زیادی آن ها را تهدید می کند. از جمله وجود آفت کش های شیمیایی روی گیاهان گلدار، بیماری ها، آفات، از دست دادن زیستگاه طبیعی شان و از همه مهم تر کنه های انگل آسیایی به نام کنه واروآ (Varroa destructor) می باشد.

این کنه که به اندازه سر سوزن هست، بر روی بدن زنبورها می نشیند و خون آن ها را می مکد. در نهایت بعد از یک الی دو سال اگر کنترل نشود، می تواند کندو را از بین ببرد. این اتفاق در اثر ضعیف کردن سیستم ایمنی زنبورها هست که منجر به آسیب پذیر شدن آن ها نسبت به بیماری ها و استرس ها می شود.

متاسفانه زنبور داران با استفاده از مواد شیمیایی این کنه های انگل را از بین می برند که در طولانی مدت اثرات مضر بسیاری به بار می آورد.

محققان متوجه شدند برخی زنبور ها به طور طبیعی در مقابل کنه واروآ مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. بنابراین تصمیم گرفتند تا زنبورهای مقاوم را پرورش دهند. آن ها با انجام لقاح مصنوعی ملکه های باکره، زنبور های دورگه ی مقاوم را به وجود می آورند.

البته این کار عواقبی را نیز به دنبال داشت. محققان زنبورهای مقاوم به آفات و بیماری ها را به وجود آوردند اما برخی ویژگی های خوب زنبورها از بین رفت. زنبورها دیگر آرام نبودند و قدرت جمع آوری شهد و گرده کمتری داشتند.

محققان برای رفع این مشکل زنبورهای مقاومی که تولید کرده اند را با زنبورهای کندوداران بزرگ ادغام می کنند، به امید روزی که در گذر زمان انتخاب طبیعی صورت بگیرد و زنبور های مقاوم به آفات و بیماری ها و در عین حال با قابلیت تولید بالا به طور طبیعی به وجود بیایند و جایگزین جمعیت فعلی زنبورها شوند.

همانطور که گفته شد این روش بسیار هزینه بر و زمان بر می باشد.

استفاده از داروهای گیاهی و سالم مانند “فارنیک” یکی از ارزان ترین و کاربردی ترین روش های کنترل این کنه های انگل می باشد.

فارنیک با توجه به مکانیسم اثر خاص خود، کنه های انگل را از بین می برد ولی روی زنبور های عسل اثر بدی برجای نمی گذارد. از طرفی فارنیک از گیاهان دارویی به دست آمده است که زنبور های عسل به طور طبیعی مرتبا با شهد و مواد موثره آن در تماس هستند و در واقع خود زنبور ها از مواد ضد انگلی این گیاهان علیه بیماری های کندو استفاده می کنند. استفاده از فارنیک کمک به زنبور ها هست تا فراید ضد عفونی نمودن طبیعی خود را تسریع کنند.