گوگرد از عناصر پر مصرف مورد نیاز گیاه می باشد که بعد از عناصر نیتروژن، فسفر، پتاسیم و کلسیم در رتبه پنجم از نظر اهمیت قرار می گیرد. این عنصر به صورت کود های سولفات دار  مانند سولفات آمونیوم، سولفات آهن، سولفات روی، سولفات منگنز، سولفات مس و … در اختیار گیاهان قرار می گیرد.

همچنین به صورت گوگرد عنصری پای درخت چالکود می گردد و توسط باکتری های تیوباسیلوس به مرور تجزیه شده و قابل جذب برای گیاه می شود و همچنین این باکتری ها طی این فرآید مقداری اسید تولید می کنند که به کاهش پی اچ خاک های قلیایی در دراز مدت کمک می کند و سایر عناصر نیز برای گیاه قابلیت جذب بهتری پیدا می کنند.

گوگرد

کاربرد گوگرد درکنترل آفات و بیماری ها

گوگرد یکی از قدیمی ترین ترکیبات معدنی است و سابقه مصرف آن به هزار سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. از جمله موادی است که هنوز هم در مبارزه با آقات کاربرد دارد.

گوگرد خالص به صورت پودر زرد رنگی است که در دمای 114.5 درجه سانتیگراد ذوب می شود. تصعید گوگرد در دماهای پایین به کندی صورت می پذیرد. اما بهترین دما برای تصعید آن 25 تا 35 درجه سانتیگراد می باشد.

گاز متصاعد شده از گوگرد خاصیت حشره کشی، قارچ کشی و کنه کشی دارد

یکی از نقاط ضعف اساسی در ترکیبات گوگردی این است که این مواد به صورت غیر انتخابی عمل نموده و به خصوص کنه های شکارگر را از بین می برد. همچنین سایر دشمنان طبیعی را از باغ فراری می دهد.

مکانیسم اثر گوگرد بر روی پسیل پسته

گوگرد در روزهای اولیه پاشش تبدیل به سولفید هیدروژن شده و از روزنه های تنفسی حشره نفوذ کرده و اثر تدخینی دارد

از آنجایی که گوگرد غیر قطبی هست میتواند از چربی کوتیکول جلد حشره وارد شده و باعث مسمومیت سلولی شود

گوگرد موجب جذب و کاهش آب بدن حشرات با پوست نرم می شود ( ماننده پوره های سنین پایین پسیل)

طی بررسی های کارشناسان شرکت، گوگردهای پودری پایه نفتی موجب کشته شدن پوره های سنین اول هستند و روی پوره های سنین بالا و بالغ تاثیر محدودی دارد. و قبل از گوگرد پاشی می بایست علیه پوره ها محلول پاشی صورت پذیرد تا باغ پاک شود. برای این منظور ترکیب آفتکش های گیاهی (ماریا پرو 1.5 در هزار + آرتمیس 1 در هزار) توصیه می گردد.

 

مضرات استفاده از گوگرد

 • صدمه به تجهیزات سمپاشی

گوگرد به علت اثر خوردگی بالا، موجب سوراخ شدن مخزن های فلزی شده و به سایر اجزای فلزی مخصوصا موتور پمپ سمپاش و سوپاپ های آن آسیب جدی وارد می کند. همچنین سوراخ خروجی سر لانس ها نیز در اثر خوردگی گشاد شده و به مرور غیر قابل استفاده شده و نیاز به تعویض دارند.

سوراخ شدن مخزن فلزی در اثر گوگرد

سوراخ شدن مخزن فلزی در اثر گوگرد

مضرات گوگرد

آسیب گوگرد به سوپاپ موتور سمپاش

خسارت گوگرد به پمپ سمپاش تراکتوری

 • آسیب به کارگران سمپاش

گوگرد پاشی برای کارگران سمپاشی کننده بسیار اذیت کننده می باشد و چشم ها که در معرض ذرات گوگرد هستند بسیار آسیب پذیر هستند. به علت این که گوگرد غیر قطبی هست و در آب حل نمی شود، در صورت ورود به چشم به راحتی قابل شست و شو نیست و تا چند روز درد و احساس سوزش شدید در چشم ایجاد می کند.

همچنین گوگردی که از لباس کارگر به سمت بدن وارد شده و در تماس با پوست قرار می گیرد منجر به ایجاد زخم هایی می شود.

تا چند روز پس از گوگرد پاشی به علت وجود گاز ها و بخارات گوگردی ورود به باغ توصیه نمی شود و سمیت تنفسی خواهد داشت.

زخم حاصل از گوگرد ریخته شده داخل چکمه کارگر

پای آسیب دیده کارگر گوگرد پاش

تاثیر گوگرد پاشی بر چشم کارگران

 • ایجاد گیاهسوزی در پسته

گوگرد گاها به دلایل مختلف موجب گیاهسوزی و آسیب به خوشه ها می شود که در صورت اجبار به استفاده از گوگرد می بایست شرایط استاندارد رعایت شود.

 • اوایل فصل که پوسته استخوانی دانه ها تشکیل نشده است و لایه برگ و پوست دانه ها نازک هست گوگردپاشی درختان پسته منجر به گیاهسوزی خواهد شد.
 • فشار خروجی لانس سمپاش نباید زیاد باشد وگرنه منجر به خراش و آسیب به برگ و میوه می شود.
 • باغ نباید تشنه باشد
 • دمای هوا در روز و شب های بعد کمتر از 35 درجه سلسیوس
 • بهتر است از الک عبور داده شود
 • با روغن مخلوط نشود
 • قطر سوراخ نازل 2-2.5 میلی متر باشد
 • رقم های اکبری، احمدآقایی و سفید فیض آباد به گوگرد حساس تر می باشند
 • حتما باید مخزن سمپاش مجهز به همزن مکانیکی باشد
 • استفاده از مکمل و صابون هایی مانند کاورینو (غلظت نیم در هزار) ضروری هست
 • احتمال گیاهسوزی در خوشه های نزدیک به زمین که محلول شاخه های بالایی روی آن شره می کند بیشتر می باشد
 • نزدیک به برداشت پسته با توجه به امکان تاثیر گوگرد به طعم و رنگ پسته های دهان باز، توصیه نمی گردد

.

.

.

.

گیاهسوزی خوشه پسته در اثر گوگرد پاشی

آسیب به درختان در دراز مدت

با توجه به حجم بالایی از گوگرد که سطح برگ و شاخه ها را می پوشاند گمانه زنی هایی مبنی بر آسیب گوگرد پاشی به درختان در دراز مدت وجود دارد که هنوز به طور دقیق به اثبات نرسیده است. اما درختانی که گوگردپاشی شده اند در صورت تهیه پیوندک از این درختان، گیرایی پایینی خواهد داشت و توصیه می شود اگر باغی قرار هست پیوند زده شود در آن گوگرد پاشی انجام نشود.

گوگرد پاشی جهت کنترل پسیل پسته اولین بار از منطقه دامغان شروع شد، اما در حال حاضر به نظر می آید پسیل در این منطقه به گوگرد مقاوم شده است و علاوه بر این به دلیل آسیب به تجهیزات سمپاشی و آسیب جانی به کارگران سمپاش، کشاورزان این منطقه دامغان طی دو سال گذشته گوگرد پاشی را کنار گذاشته اند.

ترکیب دو آفت کش گیاهی (آرتمیس اکو 1 در هزار + ماریا پرو 1.5 در هزار) تاثیر عالی روی پوره و بالغ پسیل پسته دارد و میتواند جایگزین مناسبی برای گوگرد و سایر سموم شیمیایی علیه پسیل پسته باشد.

همچنین در انتهای فصل سطح برگ پسته مومی شده و ماندگاری گوگرد روی آن کاهش می یابد، لذا از میزان صابون کاسته و اضافه کردن ماریا به آن یکنواختی، ماندگاری و تاثیر گوگرد را افزایش می دهد.

اثر کشندگی ماریا+ارتمیس بر روی پسیل بالغ پسته

اثر کشندگی ماریا+ارتمیس بر روی پسیل بالغ پسته

اثر کشندگی ماریا+ارتمیس بر روی پسیل بالغ پسته

اثر کشندگی ماریا+ارتمیس بر روی پسیل بالغ پسته